5 Mart 2014 Çarşamba

 Her biri denize açılan hareketli caddeleriyle İstanbul'u hatırlatan Barselona, Akdeniz'in tüm güzelliklerinin bir karması adeta. Ünlü sanatçılara ilham veren bu eşsiz şehir Gaudi, Picasso ve Dali'nin imzasını taşıyor
İspanya'nın en ateşli idealistlerinin yaşadığı söylenen Katalonya özerk bölgesinin başkenti İspanya... 9'uncu yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulan şehir Akdeniz kentlerinin bütün özelliklerini bir arada toplayan bir kompozisyon hissi uyandırıyor. Her daim ilkbaharı yaşatan Barselona'da tarih, kültür ve mimari oldukça etkileyici. Şehirdeki en önemli mimari yapı Unesco Dünya Mirası Listesi'nde 8 eseri bulunan ünlü mimar Gaudi'nin bitirmeye ömrü yetmeyen eseri Sagrada Familia Kilisesi. Yapımına 1882'de başlanan kilise, Gaudi'nin ölümüyle yarım kalmış. Halk arasında "bitmeyen kilise" olarak da bilinen Familia'nın inşaatı hâlâ devam ediyor. Barselona'da gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında ise yine bir Gaudi eseri olan Park Guell geliyor. Gaudi tarafından Guell ailesinin soyluluk göstergesi olarak 1900 ile 1914 yılları arasında yapılan bu parkta gezerken ünlü mimarın zekâsına hayran olacaksınız.SANATÇILAR ŞEHRİ
Barselona ünlü ressamlar Picasso ve Salvador Dali'ye de ev sahipliği yapmış bir şehir. 1895-1900 arasında Barselona'da yaşayan Picasso, "mavi dönemim" dediği ürünlerini burada yaratmış. Bugün Picasso'nun 2 bin 500 fazla eserini Museo Picasso'da görmek mümkün. Sürrealizm akımının en büyük isimlerinden biri olan Salvador Dali'nin eserlerinin sergilendiği Dali Müzesi'ni özellikle görmenizi tavsiye ederiz.

ATEŞLİ DANSLAR
Sabahlara kadar süren gece hayatı da bu Akdeniz şehrinde aklınızda kalacak detaylardan biri. Çok sayıda gece kulübünün yer aldığı Barselona'da, ateşli Flamenko danslarıyla süslenmiş şovlar, tatilinize ayrı bir tat katıyor.

Meydanları görmeden dönmeyin
Barselona'da Plaza De Catalunya Meydanı, La Rambla caddesi, Kristof Kolomb Heykeli, Olimpiyat tesislerinin bulunduğu Mont Juic Tepesi ve Plaza De Espana'yı görmeden dönmeyin. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!